Aktualności

Odpoczywaj w zgodzie z przyrodą

lip 12, 2024 | Bez kategorii

Odpoczywaj w zgodzie z przyrodą
Lato to czas wakacji, urlopów i częstszych niż w innych porach roku wypadów na łono natury. Zapewne każdy z nas zna i stosuje zasady właściwego zachowania się podczas obcowania z przyrodą, zwłaszcza gdy rozumie potrzebę jej ochrony oraz szanuje bioróżnorodność, która nas otacza. Są jednak takie tereny, które wymagają szczególnej uwagi z naszej strony. Są to obszary chronione, tereny o bardzo wysokich walorach przyrodniczych, niezwykle cennych i wyjątkowych w skali całego kraju. Są domem wielu dzikich zwierząt i bogactwem roślinności. Tereny objęte ochroną uważa się za dziedzictwo narodowe, o które należy dbać i które trzeba chronić, abyśmy pięknem przyrody oraz czystym środowiskiem mogli się cieszyć nie tylko my, ale również przyszłe pokolenia. Ustawa o ochronie przyrody wyróżnia następujące formy ochrony przyrody: parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000, pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne. Wybierając się w konkretne miejsce, warto zapoznać się wcześniej z krajobrazem i różnorodnością biologiczną danego obszaru oraz dowiedzieć się, czy jest objęty jedną z wyżej wymienionych form ochrony przyrody. Zakazy i nakazy na obszarach chronionych mają na celu oprócz ochrony środowiska naturalnego również wprowadzanie ładu i porządku. Warto więc przekraczając granice obszaru chronionego dokładnie zapoznać się z informacjami na tablicach zawierających spis reguł dotyczących zachowania na danym terenie chronionym.
Istnieje wiele zasad uniwersalnych dla wszystkich obszarów chronionych, należy zaliczyć do nich m.in. nakaz poruszania się wyłącznie po trasach wyznaczonych. Zejście ze szlaku może powodować duże zniszczenia w przyrodzie, np. rozdeptywanie rzadkich gatunków roślin. Poza szlakiem zlokalizowane być mogą również nory oraz miejsca lęgowe zwierząt. Nasza obecność może je stresować i tym samym płoszyć. Zachowujmy się odpowiedzialnie, nie zbliżajmy się zbyt blisko do dziko żyjących zwierząt, fotografujmy z bezpiecznej odległości. Zwierzęta raz spłoszone mogą nigdy więcej nie powrócić do miejsca, z którego uciekły. Powszechnie obowiązującym nakazem na obszarach chronionych jest również nakaz zachowania ciszy. Na obszarach chronionych zabrania się zrywania i niszczenia roślin oraz zbierania owoców i runa leśnego, ponieważ wiele z tych roślin jest objętych prawną ochroną. Na akwenach wodnych objętych ochroną nie wolno łowić ryb i uprawiać sportów wodnych. Pamiętajmy też, że nie do każdego obszaru chronionego możemy wchodzić swobodnie. Na obszary ochrony ścisłej wejść można wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem
Przebywanie na obszarze chronionym to wielka odpowiedzialność za otaczającą nas przyrodę..
Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.