Aktualności

To warto wiedzieć – poznajmy rezerwaty Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego

sie 19, 2024 | Bez kategorii

To warto wiedzieć – poznajmy rezerwaty Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego
Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy został utworzony w 1979r.. Powierzchnia Parku wynosi prawie 39 tys. ha. Park położony jest na obszarze następujących gmin: Baruchowo, Kowal i Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie) oraz gmin: Gostynin, Łąck i Nowy Duninów (woj. mazowieckie). Park jest elementem korytarza ekologicznego, który łączy Kampinoski Park Narodowy z Puszczą Bydgoską i Borami Tucholskimi. Lasy zajmują ponad 62% powierzchni parku z przewagą borów sosnowych i mieszanych. W Parku występuje około 800 gatunków roślin, spośród których około 180 to gatunki rzadkie w skali regionu, a około 50 objętych jest ochroną prawną, w tym: widłak goździsty, lilia złotogłów, sasanka łąkowa, naparstnica zwyczajna, storczyk szerokolistny). Na terenie GWPK utworzono 14 rezerwatów o statusie rezerwatów częściowych. Na terenie Nadleśnictwa Włocławek w województwie kujawsko-pomorskim znajdują się:
Rezerwat Jezioro Rakutowskie o powierzchni 180 ha. Zbiornik zarasta na bagnach, co tworzy raj dla ptactwa wodnego, które reprezentuje 135 gatunków lęgowych i ponad 40 pojawiających się na przelotach. Do najcenniejszych należą: bocian czarny, kulik wielki, żuraw, batalion, sieweczka obrożna, wodniczka, wąsatka czy rycyk, który jest symbolem GWPK. Na brzegu jeziora wybudowano specjalną wieżę do obserwacji ptaków.
Rezerwat Olszyny Rakutowskie został utworzony w celu ochrony olsów i łęgów jesionowo – olszowych. Warunkiem zachowania największego na Kujawach kompleksu lasów liściastych, jakim są „Olszyny Rakutowskie”, jest utrzymanie wysokiego poziomu wód w Jeziorze Rakutowskim i na okolicznych łąkach. Jedynie ochrona obu biotopów, ekologicznie ze sobą powiązanych i stanowiących nierozerwalną całość, umożliwi zachowanie wspaniałej przyrody tego obiektu.
Kolejnym wyjątkowym miejscem jest Rezerwat Jezioro Gościąż na Jazach. Zbocza wydm wokół jeziora porastają bory sosnowe i podmokłe lasy, jego brzegi są niedostępne i bagniste. To małe, leśne jezioro wpisano na listę przyrodniczych fenomenów w skali światowej za sprawą odłożonych na jego dnie osadów. Ich rozpoznanie dało możliwość odtwarzania historii zmian środowiska, w tym klimatu i szaty roślinnej w ciągu ostatnich 13000 lat życia na Ziemi.
Rezerwat Jazy jest najstarszym rezerwatem w GWPK. Został utworzony w celu ochrony miejsc gniazdowania czapli siwej oraz 170-letniego drzewostanu sosnowego. Jednakże po utworzeniu zbiornika na Wiśle czaple z rezerwatu przeniosły się na rzekę w okolicę miejscowości Wistka Szlachecka. Obecnie „Jazy” są rezerwatem leśnym obejmującym starodrzew sosnowy.
Rezerwat Wójtowski Grąd zasługuje na uwagę jako obiekt o dużych walorach krajobrazowych, florystycznych i biocenotycznych. Głównym przedmiotem ochrony jest rzadki w GWPK fragment zbiorowiska grądowego, porastającego południowe zbocze śródlądowej wydmy nad Jeziorem Wójtowskim Dużym. Stary, stuletni drzewostan tworzy lipa drobnolistna. W warstwie krzewów panuje głównie leszczyna pospolita. Walory rezerwatu podkreślają stanowiska rzadkich na Kujawach roślin zielonych: lilii złotogłów, marzanki wonnej, turówki leśnej, przylaszczki pospolitej, perłówki zwisłej.
Źródła informacji:
https://kujawsko-pomorskie.travel/pl/gostyninsko-wloclawski-park-krajobrazowy
https://parki.kujawsko-pomorskie.pl/gwpk/ochrona-przyrody/rezerwaty-przyrody
Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej