Aktualności

Poznajmy Nadgoplański Park Tysiąclecia

wrz 5, 2024 | Bez kategorii

Poznajmy Nadgoplański Park Tysiąclecia
W ramach realizacji projektu „LOP- owski zawrót głowy” zaplanowano w dniach 2, 3 i 4 października 2024r. warsztaty dla członków SK LOP i osób dorosłych w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia.
„Nadgoplański Park Tysiąclecia” jest parkiem krajobrazowym ustanowionym w 1992r. Obejmuje on swoim zasięgiem obszar 3 gmin: Kruszwicy, Jezior Wielkich oraz Piotrkowa Kujawskiego o łącznej powierzchni 10 tys. ha.
Celem powołania Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia (NPT) było zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych licznych miejsc lęgowych ptactwa wodnego, błotnego i lądowego. Ponadto zabezpieczenie wartości historycznych tego rejonu związanych z początkami Państwa Polskiego oraz ochrona naturalnych właściwości środowiska przyrodniczego i swoistych cech krajobrazu jeziora Gopło, obszaru gruntów i lasów do niego przyległych.
Sercem Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia jest Jezioro Gopło, nad którym leży Kruszwica. Jest ona uważana za kolebkę Państwa Polskiego. Dziś kojarzy się głównie z „Legendą o królu Popielu” i Mysią Wieżą, która góruje nad miastem.
Niewątpliwie wielkim skarbem tego terenu jest przyroda. Jezioro Gopło jest największym zbiornikiem wodnym województwa kujawsko – pomorskiego. Nadgoplański Park Tysiąclecia to obszar trzcin, oczeretów, bagien, łąk i pól uprawnych. Duża powierzchnia wody, liczne płycizny, zatoki , to doskonałe warunki dla wielu gatunków ptaków. Znaczna część z nich jest objęta ochroną nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Teren ten to również atrakcyjne miejsce dla ptaków przelotnych w czasie wędrówek wiosennych i jesiennych. O tych właśnie porach roku obserwuje się stada gęsi i żurawi, liczące nawet kilkanaście tysięcy osobników.
Flora Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia liczy 865 różnorodnych gatunków roślin, co stanowi około 50% całej flory Polski. Do najlepiej zachowanych zbiorowisk roślinnych regionu, które miejscami zachowały naturalny charakter, należą zbiorowiska roślin wodnych, szuwarowych i bagiennych.
Nadgoplański Park Tysiąclecia jest miejscem otwartym dla ruchu turystycznego. Przyrodnicze walory oraz ogromne dziedzictwo historyczne i kulturowe sprawiają, że teren ten jest chętnie odwiedzany przez liczne grupy turystów.

Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej