Aktualności

Nasze codzienne wybory dla ochrony środowiska

gru 19, 2024 | Bez kategorii

Nasze codzienne wybory dla ochrony środowiska
Każdego dnia z powierzchni naszej planety znikają lasy deszczowe, wycinane pod uprawę rolną i pastwiska dla zwierząt hodowlanych. Paliwa kopalne są już na wyczerpaniu. Zanieczyszczamy wodę, stosując trujące chemikalia do produkcji odzieży. Zaśmiecamy także planetę plastikiem. Morza i oceany są przełowione, a środowisko naturalne ulega systematycznej degradacji. Często też sądzimy, że nasze indywidualne działania nie mają żadnej mocy sprawczej. A to nieprawda!
1. Segregujmy odpady Statystyczny Polak wytwarza około 350 kg odpadów rocznie! Ich segregowanie to zatem jeden z kroków w drodze do ochrony środowiska.
2. Kupujmy odpowiedzialnie Przed pójściem na zakupy zróbmy listę potrzebnych rzeczy i nie ulegajmy licznym promocjom. Kupowanie nadmiarowej ilości żywności, bardzo często oznacza jej marnotrawstwo. Wybierajmy sezonowe warzywa i owoce. Kupujmy rzeczy używane, wymieniajmy, nadawajmy przedmiotom drugie życie, zamiast wydawać pieniądze na kolejne nowe. Sięgajmy także po produkty marek świadomie zarządzających swoim wpływem na środowisko naturalne. Są one zazwyczaj oznakowane certyfikatami, takimi jak EMAS (organizacje, które wychodzą poza zakres minimalnej zgodności z przepisami i ciągle doskonalą efekty swojej działalności środowiskowej), FSC (świadczy o pozyskaniu drewna bez naruszenia bogactw biologicznych i struktury lasów) czy MSC (oznacza, że ryby pochodzą ze zrównoważonych połowów).
3. Oszczędzajmy wodę Wody słodkie to niewiele ponad 3% światowych zasobów, czego większość to pokrywa śnieżna Antarktydy i lodowce. Zasoby wody są na wyczerpaniu. Podczas mycia zębów zakręcajmy kran lub korzystajmy z wody nalanej do kubka. Zamiast kąpieli, bierzmy krótki prysznic. Zamiast czyścić samochód z użyciem węża ogrodowego, korzystajmy z myjni, która przetwarza wodę. Uruchamiajmy pralkę lub zmywarkę tylko przy pełnym wsadzie. Włączanie urządzeń, które nie są maksymalnie załadowane, podnosi zużycie wody oraz prądu.
4. Jedzmy więcej roślin Do wyprodukowania zaledwie 2 kilogramów wołowiny potrzeba aż 25 kilogramów zboża i niemal 30 000 litrów wody! Można to zmienić, spożywając mniej produktów odzwierzęcych na korzyść roślinnych. Prawdopodobnie odczujemy również poprawę samopoczucia, a w dalszej perspektywie także zdrowia.
5. Uświadamiajmy innych Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i domem. Sukces działań podejmowanych w zakresie ochrony klimatu i środowiska jest uzależniony od tego, ile osób świadomie angażuje się w ratowanie planety. Edukujmy zatem rodzinę, przyjaciół i znajomych. Szerzmy tę wiedzę, bo ekologiczna postawa jest „zaraźliwa”!
Materiał żródłowy:
https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/twoja-postawa-ma-znaczenie—5-indywidualnych-dzialan-sprzyjajacych-ochronie-klimatu-i-srodowiska